מחקר חדש מגלה שהטרגוט לפי תחומי עניין בפייסבוק אינו מדויק בסביבות 30% מהמקרים

אז עד כמה אפשרויות מיקוד המודעות של פייסבוק מדויקות בכלל?

הפלטפורמה עלתה לכותרות בשנים האחרונות על תהליך מיקוד הקהל המורכב שלה, שלומד על התכונות והתחומי עניין שלך בהתבסס על פעילות בתוך האפליקציה, ואז מעביר את המידע הזה אל מנוע מיקוד המודעות שלה, ומאפשר למותגים להציג את ההצעות שלהם בפני המעורבים ביותר.

לפי הדיווחים, פעילים פוליטיים השתמשו בזה כדי להשפיע על דעות הבוחרים, מותגים הצליחו למקד למשתמשים על סמך דברים שהם אולי אפילו לא מבינים שהם מתעניינים בעצמם עדיין.
כמה מחקרים אפילו העלו שפייסבוק יודעת עליך יותר מאשר חברים או משפחה – אבל במציאות, מה קצב הדיוק בפועל של אפשרויות מיקוד המודעות של פייסבוק, ומהן ההשלכות של תוצאות חיוביות כוזבות על הוצאות פרסום?
זה מה שצוות מאוניברסיטת צפון קרוליינה סטייט ביקש לברר, עם מחקר חדש שבדק את הביצועים הספציפיים של מעקב העניין של פייסבוק, וכיצד הוא מקצה התנהגויות ונושאים לכל משתמש.

הממצא שלהם בשורה התחתונה – כ-30% מהטרגוטים המשוערים של פייסבוק אינם מדויקים או לא רלוונטיים, מה שעלול להיות בעל השלכות משמעותיות על הוצאות הפרסום.

כפי שהוסבר במחקר:
(לינק למקור https://anupamdas.org/paper/CSCW2022.pdf)

"כדי לקבל תובנות לגבי האופן שבו פייסבוק מייצרת תחומי עניין מפעילויות פייסבוק של משתמש, ביצענו ניסויים מבוקרים על ידי יצירת חשבונות חדשים וביצוע שיטתי של פעילויות מתוכננות רבות. מצאנו ש-33.22% מהתרגוטים המתקבלים היו לא מדויקים או לא רלוונטיים.
כדי להבין אם הממצאים שלנו מתאימים למדגם גדול ומגוון, ערכנו מחקר משתמשים שבו גייסנו 146 משתתפים (באמצעות Amazon Mechanical Turk) מאזורים שונים בעולם כדי להעריך את הדיוק של תחומי העניין שהסיקו מפייסבוק.
פיתחנו תוסף לדפדפן כדי לחלץ נתונים מחשבונות הפייסבוק שלהם ולשאול שאלות על סמך נתונים כאלה. המשתתפים שלנו דיווחו על טווח דומה (29%) של אי דיוק כפי שנצפה בניסויים המבוקרים שלנו."
ראוי לציין כי מדובר במאגר מחקר קטן יחסית – לפייסבוק יש יותר מ-2.9 מיליארד משתמשים פעילים חודשיים, כך שקבוצה של 146 נבדקים היא רק חלק חלקי.

אבל זה ממוקד תהליך, התוצאות כנראה מתקיימות בכל זאת – כפי שצוין כאן, באלמנט הראשון, החוקרים ערכו הכילו בדיקות לגבי האופן שבו פייסבוק מייחסת תחומי עניין על סמך פעילות, כאשר הפרופילים הניסויים מתחילים מריק, כלומר לא היו להם תחומי עניין ספציפיים קשורים התחל עם.
"החוקרים יצרו 14 חשבונות משתמש חדשים בפייסבוק. החוקרים שלטו בנתונים הדמוגרפיים ובהתנהגות של כל חשבון, ועקבו אחר רשימת תחומי העניין שפייסבוק יצרה עבור כל חשבון. הניסוי הזה אפשר לנו לראות אילו פעילויות היו קשורות לפייסבוק המסיקות עניין, והממצא העיקרי כאן הוא שפייסבוק נוקטת בגישה אגרסיבית להסקת עניין – אפילו משהו פשוט כמו גלילה בדף הוביל לפייסבוק לקבוע שלמשתמש יש עניין בנושא זה."

כמובן, כולם יודעים שפייסבוק עוקבת אחר כל מה שאנחנו עושים באפליקציה, אבל בהתבסס על מחקר זה, אפילו הפעולה הקטנה ביותר עלולה לגרום להסקת מסקנות בפרופיל מיקוד המודעה שלך, מה שעלול להוביל למיקוד לא מדויק.

החוקרים מציינים גם שהמערכת של פייסבוק לרוב לא מבחינה בין אינטראקציות חיוביות ושליליות, מה שעלול להוביל גם לאי דיוקים.
"לדוגמה, הערנו באופן שלילי על דף של הארי פוטר וקיבלנו מוגעה למתעניינים בהארי פוטר ודניאל רדקליף (השחקן הראשי בסרטי הארי פוטר)."

המחקר גם הראה שלעיתים המערכת של פייסבוק מייחסת ישויות באופן שגוי:
"לדוגמה, בביקור בדף של אפל (חברת הטכנולוגיה), אפל (תפוח) התקבל כעניין."
יהיו דרגות שונות של שגיאות בתוך סוג זה של התאמה, ואלה רק כמה דוגמאות לאופן שבו תחומי העניין שלך מיוחסים לעתים לא נכון באפליקציה – מה שכנראה לא מפתיע יותר מדי, אבל ראוי לציין את קנה המידה של תוצאות לא מדויקות.

האם זה יכול להיות בגלל עדכון ATT של אפל?
ייתכן שבגלל שפייסבוק איבדה את תובנת הנתונים, מכיוון שיותר משתמשים ניתקו אותה ממעקב ב-iOS כתוצאה מהנחיות ה-ATT של אפל, פייסבוק שמה כעת דגש רב יותר על אותות בתוך האפליקציה כדי לתדלק את פילוח הקהל שלה במקום זאת. אין לנו נתונים השוואתיים על זה, מכיוון שרוב המחקר הזה נערך לאחר הטמעת התראות ה-ATT של אפל (באפריל 2021), אבל זה יכול להיות מרכיב נוסף שעשוי להטות את המעקב של פייסבוק.

אבל כך או כך, זה שיקול מעניין. עד כה, מכונת איסוף הנתונים של פייסבוק נתפסה כמערכת המעקב המקיפה ביותר שנוצרה אי פעם, ומנוע עוצמתי למיקוד קהל. אבל אם זה לא מדויק 1/3 מהזמן, זה חשש שעלול להפחית את ביצועי הפרסום.

אז מה עושים בנידון? ובכן, בתור מפרסם, אין הרבה מה שאפשר לעשות.
שימוש בקהלי Lookalike והתאמה דומה אמור לשפר את הדיוק, בהתבסס על מגוון גורמים, בניגוד להתאמת נושאים יחידים – אבל באמת, אנחנו נותנים אמון במערכות של פייסבוק כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, מה שאומר שאם יש שגיאות, זה ישפיע על הביצועים שלך.


Meta תמיד פועלת לשיפור המערכות שלה מהבחינה הזו, והמשוב האחרון היה שהמיקוד והביצועים של מודעות פייסבוק משתפרים, כך שיכול להיות גם שהשגיאות הללו מתעכבות עם הזמן. אבל זה באמת מסתכם במעקב אחר ביצועי המודעה שלך, וחידוד על סמך התוצאות שאתה רואה. מודעות פייסבוק דורשות שלב למידה כדי למקסם את הביצועים, ובתוך כך הייתם מקווים שזה גם מנכה תוצאות חיוביות שגויות כמו זה.

אבל זה מחקר מעניין בכל מקרה, שיכול לספק תובנות נוספות לגבי ביצועי מסע הפרסום שלך.

מתוסכל.ת מהתוצאות שנהיו גרועות מיום ליום
ואין לך מושג מה לעשות כי את.ה מרגיש.ה שניסית כבר הכל?
דבר.י איתי ונבין יחד איזה אסטרטגיה מתאימה לעסק שלך
ואיך מפסיקים להיות תלויים רק בפייסבוק בשביל לידים ותוצאות

https://wa.me/972543042130

זה יכול לעניין אותך

השאר תגובה